Hölgyek viselete az üzleti életben

Carolina Herrera, amerikai-venezuelai divattervező fogalmazott úgy, hogy: „A tanultság a legfőbb öltözék az élet ünnepléséhez” („La educación es el principal vestido para la fiesta de la vida”). Igaz! De ez csak azután mutatkozik meg, hogy az ember beszélgetni kezd valakivel. Tetszik vagy sem, a nonverbális kommunikáció szerves része a megjelenés, amiről az első benyomás már azelőtt megszületik, hogy megszólaltunk volna és intelligenciánkról tettünk volna tanubizonyságot.

Nicolas Sarkozy volt francia köztársasági elnök és felesége Carla Bruni-Sarkozy 2009. június 22-én állami vacsorára invitálták Őfelsége Hamad Bin Khalifa Al Thani katari sejket és második feleségét, Sheika Muza Bint Nasser Al Misnad asszonyt. Bár a gálavacsora az Élysée Palotában, Párizsban került megrendezésre, mégis vitát keltett Bruni asszony öltözéke, mivel mindkét díszvendég az iszlám híve. A csupasz mellkason ugyan kiválóan mutatott a Bulgari gyémánt nyakék, a katari sejket pedig igen liberális felfogásúnak tartják, mégis, illett volna tekintettel lenni a katari viselkedéskultúrára és szokásokra. Persze az is lehet, hogy ebben a ruhaválasztásban volt némi szándékosság, hiszen a díszvacsorát megelőzően éppen Sarkozy ex-elnök volt az, aki bírálta a burka használatát Franciaországban. Katarban viszont az a szokás, hogy a hölgyek fejkendőt hordanak, ha kimennek az utcára.

Néhány héttel ezelőtt a párom és én hivatalosak voltunk egy rendezvényre, ahol a meghívóra az alábbi „dress code”-ot írták: preferably black tie. Ezzel csak az volt az egyetlen probléma, hogy így a meghívottak szabadon eldönthették, hogy black tie vagy formal öltözéket viseljenek. Így esett, hogy az est házigazdája csokornyakkendőben, a díszvendége pedig nyakkendőben jelentek meg. Jómagam koktélruhát vettem fel, de vittem egy táskában az estélyi ruhámat, biztos, ami biztos, ne én lógjak ki a sorból. A vége az lett, hogy az est folyamán megejtett „small talk”-ok során vagy alul, vagy túl voltam öltözve.

Hölgyek viselete az üzleti életben

Tyra Banks neves szupermodell mondta, hogy: „Szeretem azt az önbizalmat, amit a smink ad nekem”. Van benne valami. Az escentual.com 2013-ban felmérést készített brit felsővezetők körében, akiket arról kérdeztek: számukra mennyire fontos a hölgy kollegák smink viselése. Az eredmény? A brit felsővezetők több mint kétharmada (!) szerint nem valószínű, hogy alkalmazna olyan hölgyet, aki az állásinterjún smink nélkül jelenik meg. Főleg, ha a megpályázott állás sales vagy olyan terület, ahol az illető közvetlen kapcsolatba kerül az ügyfelekkel. Az ügyfélszolgálati, a marketing, a HR, a PR, a sales, a front office munkatársak napi szinten és személyes kontaktusban vannak az ügyfelekkel. Ők mindannyian a cég arculatát képviselik, tehát megjelenésükkel – beleértve az image, az udvariasság, a kézfogás, a bemutatkozás, a megszólítás – az adott vállalatot reprezentálják. Mindezt persze alig néhány percen belül.

Diana walesi hercegnő kapcsán merült fel többször a kérdés, hogy hölgyek hivatalos viseletekor feltétlen szükséges-e harisnyát viselni, legyen az akár testszínű, akár fekete (ugye más szín nem fordul meg az üzletasszonyok fejében?). Mivel ez a kérdés nagyjából egyetlen évszakra vonatkozik, így a valódi kérdés az, hogy milyen cipőt vesz fel mellé a hölgy. Az még belefér, ha a cipő hátul nyitott és harisnyával viselik, de az elől nyitott cipő (csakis maximum egy vagy két lábujj látszik ki!) viselésekor számomra elképzelhetetlen a harisnyaviselet. Persze mindehhez adott a (majdnem) tökéletes láb, vagyis nincs rajta szőrszál, seb, sebhely, kék-zöld folt és bármi egyéb.

Forrás: Protocolinternational.Blog.hu

Következő

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

16 − 13 =

További cikkek

Első munkanap AngliábanElső munkanap Angliában

Mindenképp érdemes megfigyelni már az angliai interjú során, hogy milyen öltözéket kell viselni a munkahelyen. (Több cégnél biztosítanak formaruhát.) Az első nap aláíratják a cég munkaszabályzatát, melyet Induction Sheet-nek neveznek.