Fő- és mellékállás, alkalmi munkavállalás Angliában

34900512_sAngliában a munkalehetőséget Job Opportunity-nek vagy Job Vacancy-nek hívják.

A magyar állampolgároknak 2004. május 1-jétől nem kell munkavállalási engedély az Egyesült Királyságba. Ez tulajdonképpen az Európai Uniós csatlakozásunknak köszönhető.

Ami fontos az angliai munkaadó számára, az a tapasztalat és a referenciák. Ha valaki nem beszél legalább alapfokon angolul, akkor sajnos esélytelen a munkavállalásra.

Angliában minden munkát megelőz egy interjú, ahol angolul kell beszélni. Alapfokú angol nyelvtudással takarító, újságkihordó munkát lehet kapni. Középfokú angol már elegendő egy pizzafutárnak, gyári munkára, éttermekbe, boltokba. Irodába a középfokú angol nyelvtudás néha elegendő, de jórészt a felsőfokú az elvárás.

Szóval az első teendő, hogy megtanuljon mindenki legalább alapfokon angolul, melyet aztán Angliában – akár munka mellett is – nyelviskolákban továbbfejleszthet.

Elhelyezkedhet bárki dolgozni fő- vagy mellékállásban, de akár alkalmi munkásként is. Sőt lehet két mellékállása is bárkinek. Ez főleg az angliai élet kezdeti időszakában jellemző.

A szerződéstől függően Angliában a főállás általában 30-48 óra hetente. Ha ennél több, akkor alá kell írni egy nyilatkozatot, hogy saját felelősségre vállaljuk a törvényben foglaltakon túli munkát. A mellékállás maximum 24 óra lehet. Az alkalmi munkavállalás angliában nincs órában meghatározva. Ez esetben akkor kell dolgozni menni, amikor az adott cég erről értesíti a munkavállalót. Nagyon változó a munkaidő, lehet heti 3 vagy akár 7 nap is. Ez a forma főként a vendéglátásban és az építőiparban jellemző, de néha a gépkocsivezetőknél is ilyen jellegű a munkavégzés. Ez a munkarend tehát nem igazán kiszámítható, s a költségeket sem lehet biztonságosan fizetni. Ilyen munkát csak akkor érdemes elvállalni, ha mellette van egy főállás is. Így szabadidőben lehet megoldani az alkalmi munkát. A főállás neve Full Time, a mellékállás Part Time, az alkalmi munka pedig Casual.

Még egy érdekesség: az angolok elég korán, már 15 évesen elkezdenek dolgozni. Iskola után, hétvégén, a szünetekben újságkihordást, plakátragasztást stb. vállalnak. Ennyi idősen viszont nem lehet több mint heti 16 óra munkavállalás.

10330195_sAz angliai gyári munkához nem kérnek semmilyen gyakorlatot. Munkakezdés előtt az első napon mindenki munkavédelmi oktatáson vesz részt, majd aláírja, hogy meghallgatta az előadást, és már kezdhet is dolgozni. Sok helyen videó filmet is vetítenek a különféle előírásokról. Az előadás neve Health and Safety Training.

A boltokban eladói gyakorlat esetében is kérnek minimális nyelvtudást. Szintén van Health and Safety Training.

Angliai éttermekben, felszolgálóként a nyelvtudás nagyon fontos, de a gyakorlat is. Végzettséget igazoló dokumentumot nem kérnek. Szintén van Health and Safety Training.

Angliában az irodai munkákhoz a számítógépes tudás elengedhetetlen, de a nyelvtudás is. Angolra fordított végzettséget igazoló dokumentumot kérnek. Szintén van Health and Safety Training.

Vezetői beosztásokhoz Angliában felsőfokú angol nyelvtudás, tapasztalat, és hivatalosan lefordított diploma szükséges. Szintén van Health and Safety Training.

Angliában az általános orvosok esetében már bonyolultabb a helyzet. Alapvető a jó nyelvi készség, nyelvtudás a társalgási és a klinikai angolt tekintve is. Szükséges általános orvosi vizsga, legalább 1 éves szakmai gyakorlat, ezen belül legalább 3-6 hónapig terjedő sebészeti tapasztalattal. (Mivel az orvos kapcsolatban van műtétekre váró, illetve műtét utáni állapotban lévő betegekkel, közvetlenül ismernie kell ezt a területet. Tehát nem feltétlenül sebészeti beavatkozásról van itt szó.) Kellenek a gyógyszerészeti alapismeretek: a gyógyszerek nevei (főleg az antibiotikumok, fájdalomcsillapítók, antiemetikumok nevei), adagolás, javallatok, ellenjavallatok, mellékhatások, rövidítések.

Fontos a vérvétel (a Vacu-tainer rendszer használatával) és vénás branül behelyezése, az EKG-készítés, a női és férfi katéterezés. (Mikor és hogyan kell elvégezni, antibiotikumok használatával és anélkül.) Szintén van Health and Safety Training.

Forrás: Szalai István

Következő

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

20 − hét =

További cikkek