Személyes ajánlkozás a munkáltatónál
Angliában a legegyszerűbb és leggyorsabb módja a munkakeresésnek, ha személyesen bemegy valaki éttermekbe, boltokba, és érdeklődik a manager-nél (boltvezető), hogy van-e felvétel. Természetesen ha nincs, akkor is érdemes otthagyni egy CV-t és egy Covering Letter-t mert ezeken a helyeken gyorsan cserélődnek az emberek. Még az is előfordulhat, hogy 1-2 nap múlva már felszabadul munkahely. Plusz látja a főnök, hogy az érdeklődés is komoly.
Állásközvetítő ügynökséghez fordulni
Angliában fontos munkakeresési lehetőség az ügynökségeken keresztüli álláskeresés. Ezek szinte minden angliai városban, faluban, szakmára bontva megtalálhatók, és Employment Agency-nek, Recruitment Agency-nek hívják őket. A személyes találkozó előtt érdemes őket felhívni, időpontot kérni, és azt követően felkészülni az interjúra. Az interjún őszintén kell beszélni a végzettségről, szakmai gyakorlatról. Az ügynökség ugyanis csak így tudja megtalálni a legmegfelelőbb állást a jelentkezőnek. Az interjú során minden adat az ügynökség számítógépébe kerül, és így megtörténik a regisztráció. Ide is be kell adni egy CV-t, és a már említett Covering Letter-t, melyet mappába helyezve tartanak. Ezen kívül a regisztráláskor az irodák kérik az útlevelet is.
Munkaügyi központba menni
A munkaügyi hivatal neve Jobcentre Plus, és szinte minden városban megtalálható. Nem kell semmilyen regisztráció, bárki egyszerűen besétálhat ide, és az általa elképzelt munkának megfelelően megkezdheti a munkakeresést. Számos érintőképernyős számítógép áll rendelkezésre, melyek kezelése nagyon egyszerű. Ki kell választani az adott munkafajtát, azt, hogy hány napra visszamenőleg keressen a rendszer nekünk állást, majd ezt követően minden munkalehetőség, amely megjelenik a képernyőn ingyen kinyomtatható, és a nyomtatvány hazavihető.
Munkakeresés az internet segítségével
A negyedik módszer az internetes munkakeresés, amely már egy kicsit több angol nyelvtudást igényel. E módszeren belül több lehetőség adódik Angliában.
1. Minden ügynökségnek van weboldala, ahol lehet regisztrálni, és így nem kell befáradni az irodába. Interjúra csak akkor kerül sor, ha már kiválasztottak valakit egy munkára. Tehát jóval egyszerűbb az egész folyamat. A CV és a Covering Letter elküldése itt fontos. Természetesen a Jobcentre Plus is megtalálható az interneten.
2. A nagyobb cégeknél ma már csak interneten lehet jelentkezni. E körben vannak élelmiszerbolt-láncok, egyéb bolthálózatok, kórházak. Az adott cég oldalán megtaláljuk a munkalehetőségeket, illetve egy formanyomtatványt, amely a végzettségünkre, a munkatapasztalatainkra kérdez rá. Ezt általában könnyű kitölteni, és biztosak lehetünk benne, hogy a cég munkaügyi osztályára kerül a kérelem. A legtöbb esetben van lehetőség a CV, és Covering Letter csatolására is.
3. Sokszor találhatunk olyan hirdetéseket is, ahol magántulajdonban lévő boltok, éttermek keresnek alkalmazottakat az interneten. Itt általában megadják az elérhetőséget, illetve adnak egy e-mail címet is. Ide el kell küldeni a CV-t és a Covering Letter-t. Ezek után érdemes telefonálni, a főnököt (manager) keresni, és időpontot kérni egy interjúra.
Helyi angliai napilapok állásrovatából csemegézni
Végül, de nem utolsó sorban fontos lehetőségként könyvelhetjük el az angliai újsághirdetéseket. Ezekben általában megtaláljuk a munka leírását, mennyit fizetnek és milyen gyakorlat szükséges a pozíció betöltéséhez. Természetesen olvasható a cég telefonszáma, postacíme és e-mail elérhetőségei. Csak telefonálni kell, és érdeklődni az állás után, s ha még betöltetlen az állás, el kell küldeni e-mailben a CV-t, és a Covering Letter-t.
Állásközvetítő cégek nevei, elérhetőségei
http://jobseekers.direct.gov.uk
Itt található a legtöbb magánhirdetés. Takarítás, felszolgálás, mosogatás, gépkocsivezető stb.: www.gumtree.com
Forrás:Szalai István